Światowy Dzień Krwiodawcy
Święto dedykowane dawcom krwi, obchodzone corocznie 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla.Święto zostało ustanowione 14 czerwca 2004 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Międzynarodową Federację Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), Międzynarodową Federację Organizacji Krwiodawców oraz Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne.

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci
12 czerwca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci, ustanowiony w 2002 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy afiliowaną przy ONZ w celu ograniczenia wyzysku dzieci.
Według danych statystycznych Międzynarodowej Organizacji Pracy prawie połowa dzieci zmuszanych do pracy wykonuje czynności, które zagrażają ich zdrowiu oraz prawidłowemu rozwojowi fizycznemu i intelektualnemu. 60% tych dzieci jest zatrudnionych w rolnictwie i hodowli bydła, 7% w przemyśle, a 26% w sektorze usług. Dwie trzecie z nich zmuszonych jest do pracy przez trudną sytuację w rodzinie i nie otrzymują żadnego wynagrodzenia. Najtrudniejsza jest sytuacja dzieci w Azji, w Afryce Subsaharyjskiej, a także na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej.W Polsce pierwsze obchody odbyły się w 2004 roku. Wtedy też do Kodeksu pracy wprowadzono nowelizację mówiącą o tym, że jeśli pracodawca chce zatrudnić osobę, która nie ukończyła 16 lat, musi wystąpić o zgodę do inspekcji pracy.Najczęściej z pracą wśród niepełnoletnich w Polsce można się spotkać na wsiach, gdzie zadania wykonywane przez dzieci przekraczają ich fizyczne możliwości. Czasami jest to praca przy obsłudze niebezpiecznych maszyn rolniczych lub z użyciem chemicznych środków ochrony roślin czy materiałów łatwopalnych. Drugim najczęstszym sposobem wykorzystywania dzieci do zarabiania pieniędzy jest przymuszanie ich do żebractwa.Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci ma zwrócić uwagę całego świata na konieczność walki z tym problemem w sposób aktywny i przemyślany, a także ochrony wszystkich niepełnoletnich przed wyzyskiem i cierpieniem.

Zielone Świątki
Zielone Świątki to święto, zwane inaczej Zesłaniem Ducha Świętego, przypadające w maju lub czerwcu. Data zależna jest od tego, kiedy przypada Wielkanoc. Zwyczaj ten, zdaniem wielu badaczy, korzeniami sięga obrzędów pogańskich, gdzie odwoływał się do rytmu przyrody. Te przedchrześcijańskie praktyki zapewnić miały obfite plony i dobre przychylność natury w okresie wegetacji roślin. Wśród wielu praktykowanych obyczajów było m.in. przyozdabianie domostw zielonymi gałązkami, tatarakiem czy kwiatami, co miało zapewnić urodzaj. W Zielone Świątki do dzisiaj, w imię tradycji, zarówno w gospodarstwach wiejskich, jak i miejskich domach i kościołach pojawiają się dekoracje z brzozowych gałązek oraz wazony ze świeżym tatarakiem.

Piknik motocyklowy
W piątek rozpoczął się trzydniowy IV piknik motocyklowy "Wschodni horyzont", który potrwał do niedzieli. Wieczorne koncerty umilały czas wszystkim osobom znajdującym się na zjeździe. Na scenie zagrały takie zespoły jak crippling madness, maleńczuk acoustic duo, hard gock, raven i wiele innych.Na sobotę przewidziano najwięcej atrakcji. Odbyła się wycieczka statkiem po Bugu, wycieczka motorami szlakiem bunkrów z przewodnikiem i wycieczka z pochodniami. Z piknikiem motocyklowym został połączony gminny dzień rodziny z występami m.in. obertas, białe anioły, reiz z brześcia, classic i mirage. Organizatorami tej imprezy jest
Klub Motocyklowy Monsters Biała Podlaska, Gmina Terespol i GCK.
Impreza odbyła się na terenie rekreacyjnym w Kobylanach.

Dzień Dziecka
Dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ; w Polsce MDD obchodzony jest 1 czerwca.W Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często obchodzony jest dzień sportu; np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych.Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.
Trzeba zajrzeć!

Nasze mocne strony!

Nasza szkoła na YouTube
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
i jak było?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 69
Najnowszy użytkownik: Jagoda Kuznicka