Konkurs recytatorski
We wtorek 14 listopada w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski Poezji Patriotycznej. W konkursie udział brali uczniowie klas I - VII i gimnazjum. Po wyrecytowaniu wierszy przez uczestników ogłoszono wyniki:
Klasy I-III- Julia Nowicka
Klasy IV-VII- Adam Chaber
Klasy II-III gimnazjum- Julia Reszotnik.

99 rocznica odzyskania Niepodległości w gminie Terespol
Tegoroczne Narodowe Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości tym razem odbyło się w Kobylanach.

Pierwszym punktem obchodów była Msza św. w kaplicy pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Kobylanach. Oddając cześć wszystkim, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność, bezpośrednio po mszy i dekoracji kotylionami miał miejsce uroczysty przemarsz delegacji oraz mieszkańców gminy Terespol pod pomnik upamiętniający Bitwę pod Kobylanami z dnia 5 lutego 1919r. Zanim delegacje oficjalnie złożyły wieńce przy pomniku, przypomniane zostały losy żołnierzy 34 Pułku Piechoty, który kiedyś stacjonował w Białej Podlaskiej, a który swój chrzest bojowy przeszedł właśnie tutaj, w Kobylanach staczając bój z Niemcami. W książce pt:,,Zarys Historii Wojennej Pułków Polskich 1918 -1920. 34 Pułk Piechoty'' opracowanej przez Majora Jerzego Wroczyńskiego. Po złożeniu wieńców na strzelnicy odbyło się ognisko patriotyzmu podczas, którego wszyscy wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne i żołnierskie. Na koniec odbył się okaz teatru ognia. Było można również obejrzeć wystawę militariów i żywą flagę. Rozdawane były też flagi, gorący bigos, oraz słodki poczęstunek.


Wieczornica
Dzień 11 listopada to dla każdego Polaka ważna data - symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Patriotyczne święto skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości stanowiącymi istotny składnik narodowej tożsamości. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się wieczornica na której odbyło się przedstawienie, w którym wystąpili uczniowie klasy VI pod opieką pani Ilony Wysokińskiej. Zebrani goście mogli uczestniczyć we wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych z uczestnictwem chóru pod przewodnictwem pana Andrzeja Maziejuka.

Zaduszki
Zaduszki, Dzień Zaduszny lub Święto Zmarłych, właściwie Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – w Kościołach łacińskich obchód liturgiczny poświęcony zmarłym, przypadający corocznie na dzień 2 listopada, treściowo połączony z poprzedzającą go uroczystością Wszystkich Świętych. Zaduszki zbiegają się zazwyczaj z ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, wywodzącymi się z wierzeń pogańskich lub obrzędowości przedchrześcijańskiej.
W doktrynie Kościoła katolickiego Dzień Zaduszny jest wyrazem przekonania o obcowaniu świętych, zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym oraz skuteczności modlitwy wstawienniczej. W Kościołach wschodnich podobne obchody odbywają się kilkukrotnie w ciągu roku, przede wszystkim w okresie Wielkanocy.Dzień Zaduszny wywodzi się z praktyk pobożnościowych wczesnośredniowiecznych mnichów – nabożeństw odprawianych corocznie w różnych klasztorach za zmarłych współbraci. Już w początkach VII wieku Izydor z Sewilli zalecał odprawianie w klasztorach mszy za dusze zmarłych zakonników. Od IX wieku, podczas specjalnych nabożeństw w niektórych opactwach, zaczęto obejmowano intencjami modlitewnymi wszystkich zmarłych chrześcijan, nie tylko zakonników.W roku 998 Odylon, opat klasztoru benedyktyńskiego w Cluny, wyznaczył na 2 listopada dzień obowiązkowych modlitw za wszystkich wiernych zmarłych – we własnym opactwie oraz wszystkich klasztorach należących do kongregacji kluniackiej. Od benedyktynów kluniackich zwyczaj ten przejęły inne zakony, zwłaszcza cystersi oraz kartuzi. W XII wieku wprowadzili go w swoich klasztorach polscy cystersi, co odnotował kalendarz opactwa w Lądzie.
W roku 1311, decyzją Stolicy Apostolskiej, wprowadzono Dzień Zaduszny do kalendarza oraz liturgii rzymskiej i stopniowo upowszechniono w całym Kościele katolickim. W Polsce najstarsza informacja o obchodzeniu Zaduszek poza klasztorami pochodzi z początków XIV wieku, z diecezji wrocławskiej pod rządami biskupa Henryka z Wierzbna.

Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju
Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju (ang. World Science Day for Peace and Development, WSDPD) – coroczne święto obchodzone 10 listopada przez państwa ONZ, ustanowione na Konferencji Generalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury w 2001 roku (Uchwała 31C/20), podkreślające zaangażowanie UNESCO w rozwój i propagowanie nauki oraz realizację podjętych przez nią zobowiązań na Światowej Konferencji na rzecz Nauki (Budapeszt 1999).Celem obchodów jest:
*solidarność we wspieraniu krajowej i międzynarodowej nauki w poszczególnych krajach,
*podniesienie świadomości na temat roli nauki w pokojowym społeczeństwie,
*krajowe i międzynarodowe zaangażowanie w przekazywaniu zdobytej wiedzy na rzecz społeczeństwa,
*zwrócenie uwagi na wyzwania stojące przed nauką i zwiększenie wsparcia dla osiągnięć naukowych
Przesłanie Światowego Dnia Nauki nawiązuje także do zaangażowania UNESCO w rozwój międzynarodowej współpracy i wymiany naukowej, jako ważnego elementu promowania pokojowego i zrównoważonego rozwoju społecznego.
Ubezpieczenie

NNW Oddziały Przedszkolne

NNW Szkoła Podstawowa

Ogólne Warunki Ubezpieczenia - archiwum rar

Oświadczenie ogólne

Procedury bezpieczeństwa

Procedury bezpieczeństwa
- archiwum rar

Do Rodziców i Uczniów

Nasze mocne strony!

Nasza szkoła na YouTube


Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
i jak było?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 66
Najnowszy użytkownik: Anna Litwiniuk