Co symbolizują zwierzęta w szopce bożonarodzeniowej?
Każde dziecko potrafi bez problemu wymienić zwierzęta, które prawdopodobnie jako pierwsze powitały małego Jezusa. Były to: osioł, owca, baranek, bydlęta, a może jeszcze koń, gołąb, czy egzotyczny dla nas wielbłąd. Te zwierzęta są wszystkim dobrze znane, jednak nie każdy potrafiłby określić znaczenie ich obecności przy żłóbku Nowonarodzonego. Oczywiście wszystkie wspomniane zwierzęta są symbolami cech dobrych i złych, ale biorąc pod uwagę, że te otaczające małego Jezusa były idealne, warto zwrócić uwagę jedynie na ich dobre cechy.
Typowym mieszkańcem każdej szopki jest osioł. To zwierzę wielokrotnie pojawia się zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie. Według “Bestiarium chrześcijańskiego: zwierzęta w symbolice i interpretacji”, autorstwa Stanisława Kobielusa, osioł jest symbolem uporu, wytrwałości, cierpliwości, posłuszeństwa i pokory, a także pracowitości. Te cechy można odnieść do przyszłego postępowania Chrystusa, do Jego wytrwałości i uporu w wierze oraz posłuszeństwa i pokory wobec Ojca.Owca była prawdopodobnie najliczniej reprezentowanym gatunkiem, a to za sprawą okolicznych pasterzy, którzy przybyli powitać Dzieciątko. Symbolizuje ona łagodność, niewinność myśli oraz czystość dobrych serc. Obok owiec w stajence stały baranki. Ich obecność jest w pełni uzasadniona. Baranek to przecież symbol samego Chrystusa zmartwychwstałego i uwielbionego. Baranek oznacza również zapowiedź ofiary, jaką, 33 lata później, złożył Jezus za nas ” ludzi na krzyżu. Krowa, ze względu na wytwarzane mleko, jest symbolem Ziemi Karmicielki i płodności. Byk oznacza płodność, siłę i moc. Jezus karmi nas Swoim ciałem w Eucharystii, dając nam moc i siły do działania i umacniania się w wierze.
Koń symbolizuje pokorę, posłuszeństwo i siłę. Wysłane przez Boga konie uważano za przedstawicieli mocy anielskich; koń często występuje też w opisie Apokalipsy. Po przybyciu Trzech Króli w stajence pojawiły się wielbłądy. Są one utożsamiane z powściągliwością, pokorą i wytrwałością. Może narodzinom Pana towarzyszyła również gołębica, znak Ducha Świętego, pokoju i czystości.
Wydaje się, że zwierzęta obecne przy narodzinach Jezusa były przepowiednią Jego przyszłych losów i reprezentowały cechy, które świadczyły o wielkości Zbawiciela.

Tradycja bombek
Tradycja ubierania świątecznego drzewka sięga czasów pogańskich. Kościół przyjął niektóre ozdoby, ale nadał im nowe znaczenie. Dawniej na choince zamiast bombek wisiały jabłka i orzechy. Wszelkie okrągłe ozdoby choinkowe w tradycji chrześcijańskiej symbolizują harmonię. Jabłka, które stały się inspiracją do stworzenia bombek nawiązują do rajskiego owocu, którym kuszeni byli Adam i Ewa. Pierwsze bombki powstały w XIX wieku w Niemczech. Jak mówi legenda biedny rzemieślnik, który pracował w hucie szkła nie mógł sobie pozwolić na ozdobienie choinki jabłkami i orzechami. Postanowił więc wydmuchać je ze szkła. Tak powstały piękne ozdoby, które urzekły wiele osób. Zainteresowanie szklanymi ozdobami było tak duże, iż uchroniło to fabrykę przed likwidacją. W Polsce bombki pojawiły się dość szybko. Również były szklane, wykonywane ze szkła dmuchanego. Na początku przypominały ówczesne dekoracje, czyli cukierki, jabłka i orzechy. Później jednak ludzie zaczęli odchodzić od tego stereotypu, tworząc bombki owalne oraz imitacje zabawek i innych kształtów, które cieszyły się popularnością w USA i Japonii.

Tradycja choinek w Polsce
W Polsce tradycja ubierania choinek pojawiła się na przełomie XVIII i XIX wieku. Przyszła ona do nas z Niemiec początkowo była to ucięta gałąź sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem i dekorowana. Tradycja istniała początkowo u pogan miała chronić ludzi, zapewniać bezpieczeństwo, dostatek, zdrowie i szczęście. Zazwyczaj ubiera się sosnę lub świerk ponieważ drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i nadziei. Dawniej na drzewku wieszano ciastka, orzechy, jabłka, także ozdoby z papieru, czy słomy. Część z tych dekoracji są wieszane na choinkach do dnia dzisiejszego. Ozdoby choinkowe mają własną symbolikę jabłka mają zapewnić zdrowie i urodę, orzechy zawijane w sreberka przynoszą dobrobyt i siłę, łańcuchy mają wzmacniają więzi rodzinne, a gwiazda betlejemska ma pomagać w powrotach do domu.

Jarmark świąteczny
W ostatni dzień przed przerwą świąteczną 22 grudnia w naszej szkole odbył się Barszczowy Jarmark Bożonarodzeniowy zorganizowany przez harcerzy: Pawła Ostapczuka, Kubę Bernada, Julkę Reszotnik, Anię Litwiniuk, Martę Wieliczko, Anię Kowaluk i Filipa Maciejewskiego, któremu przewodniczyli druh Rafał Barszczewski i druh Artur Chomiuk. Młodzież przygotowała mnóstwo świątecznych ozdób i gadżetów pod choinkę wykonanych samodzielnie. Były tam ozdoby choinkowe, piernikowe choinki, stroiki i różne pyszności. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i swoich bliskich.

Zebranie
W dniu 13 grudnia o godzinie 16.00 w naszej szkole odbyło się Zebranie z Rodzicami. Nauczyciele podali rodzicom oceny proponowane na koniec półrocza i poinformowali o ocenach niedostatecznych. Było to ostatnie zebranie w 2017 roku.
Spis powszechny - Spisz się!
Ubezpieczenie

NNW Oddziały Przedszkolne

NNW Szkoła Podstawowa

Ogólne Warunki Ubezpieczenia - archiwum rar

Oświadczenie ogólne

Procedury bezpieczeństwa

Procedury bezpieczeństwa
- archiwum rar

Do Rodziców i Uczniów

Nasze mocne strony!

Nasza szkoła na YouTube


Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
i jak było?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 66
Najnowszy użytkownik: Anna Litwiniuk