Święto Narodowe Trzeciego Maja
3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Autorami Konstytucji 3 Maja byli : król Stanisław August Poniatowski , Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Do dzisiaj święto Konstytucji obchodzone jest bardzo chętnie przez wszystkich Polaków. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy i nauki.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja między świętami państwowymi: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja) obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto Flagi RP zostało ustanowione w 2004 roku. Wybór tego dnia nie był przypadkowy. chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.
SYMBOLE NARODOWE
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zgodnie z wyjaśnieniem symboliki polskiej flagi, biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Z tego właśnie względu na polskiej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w heraldyce RP ważniejszy jest kolor godła niż tła. Na długo oficjalnym ustanowieniem polskiej flagi, biało-czerwone barwy uznano za barwy narodowe. Miało to miejsce dokładnie 3 maja 1792 roku – w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji. Jak relacjonowali kronikarze, wówczas damy występowały w białych sukniach przepasanych czerwonymi wstęgami, a mężczyźni nosili biało-czerwone szarfy. Pierwsza informacja o oficjalnych barwach narodowych pojawia się w prawodawstwie Rzeczypospolitej dopiero 7 lutego 1831 roku. Na pojawienie się polskiej flagi trzeba było jednak czekać znacznie dłużej. Oficjalnie ustanowiona została ona dopiero w 1919 roku i od tego czasu kilka razy zmieniała swoją kolorystykę. Początkowo miała odcień karmazynu, później jednak jego miejsce zajął cynober. Wszystko zostało dokładnie sprecyzowane dopiero w 1980 r., gdy ostatecznie ustalono kolorystykę. W 1955 r. uznano oficjalnie flagę i godło narodowe.

1 Maja - Międzynarodowe Święto Pracy
Międzynarodowe Święto Pracy, lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, to święto obchodzone corocznie 1 maja dla upamiętnienia i uznania osiągnięć klasy robotniczej. W Polsce dzień ten jest świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy. Święto zostało ustanowione w 1889r. na pierwszym kongresie Drugiej Międzynarodówki, który to miał miejsce w Paryżu. Miało ono upamiętniać masakrę robotników, do której doszło w 1886r. w, Chicago (Stany Zjednoczone) podczas demonstracji przeciw złym warunkom pracy, a w szczególności przeciw zbyt długiemu czasowi pracy. W Polsce pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce już w 1890r. i były zorganizowane (wbrew zaborcom) przez działaczy Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat. Późniejsze obchody święta również inicjowane były głównie przez partie i organizacje socjalistyczne. Po II Wojnie Światowej święto obchodzono bardzo hucznie poprzez organizowanie różnego rodzaju pochodów, wieców i spotkań, podczas których eksponowano hasła o treści politycznej i ideologicznej. Uczestnictwo w pochodach było nierzadko wymuszane przez szkoły, czy zakłady pracy. Po upadku PRL tradycja obchodzenia dnia 1 maja praktycznie zanikła. Co roku partie lewicowe starają się kultywować ten dzień i organizują tzw. pochody pierwszomajowe. Jednak liczba ich uczestników jest nieporównywalnie mniejsza niż przed 1990 rokiem.
Warto na koniec nadmienić, że 1 maja obchodzony jako Święto Pracy jest także katolickim Świętem Józefa Rzemieślnika. Dnia 1 maja 1955 roku zwracając się do Katolickiego Stowarzyszenia Robotników Włoskich papież Pius XII proklamował ten dzień świętem Józefa rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892r., świętu pracy. Odtąd dzień 1 maja jest radosnym świętem, akcentującym szczególną godność i znaczenie pracy, jest wyrazem zrozumienia i poszanowania jej roli w duchowym rozwoju człowieka, a także okazją do złożenia hołdu tym jej wartościom, które pozwalają stosunki między ludźmi ją wykonującymi oprzeć na zasadach pokoju społecznego, dalekich od niezgody i nienawiści.

Kartka z kalendarza 28.04.2017
Dzisiejsza data: 28 kwiecień 2017 r. (piątek)
118 dzień roku, 17 tydzień roku
Nietypowe święto: Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy
Cytat dnia: „Miłość kpi sobie z rozsądku. I w tym jej urok i piękno.” - Andrzej Sapkowski
Przysłowie: „Jeśli w św. Paweł śnieg albo deszcz pada, dobrych się urodzajów spodziewać wypada”
Imieniny obchodzą: Achacy, Afrodyzja, Afrodyzy, Arystarch, Dydym, Emilian, Gwenol, Joanna, Ludwik, Marek, Maria, Menander, Pamfil, Patrycjusz, Patrycy, Paweł, Piotr, Przybycześć, Teodora, Waleria, Witalis
Słońce: Brzask 04:29
Wsch. 05:08
Zenit 12:33
Zach. 19:58
Zmierzch 20:37
Księżyc: wschód o godzinie 6:50
zachód o godzinie 22:25
W kościele katolickim: 28 kwietnia przypada wspomnienie/święto: św. Piotr Chanel, prezbiter i męczennik, św. Ludwik Maria Grignon de Montfort, prezbiter
Ciekawostki: Dzień trwa 14 godz. 44 min i jest krótszy od najdłuższego o 2 godz. i 2 min oraz dłuższy od najkrótszego o 7 godz. i 1 min
Znak zodiaku urodzonych 28 kwietnia to Byk
Składamy serdeczne życzenia wszystkim Pawłom :)

Światowy Dzień Grafika
Światowy Dzień Grafika obchodzimy 27 kwietnia.
Data tego święta jest powiązana z rocznicą powstania Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików i Projektantów.
Celem jest ukazanie roli artystycznej i estetycznej różnych elementów graficznych i plastycznych w naszym życiu, także w Internecie. Stowarzyszenie Grafików chce także, by istniała większa i cieplejsza więź pomiędzy ludźmi, którzy bardzo często są ze sobą skłóceni, bo sztuka powinna łączyć, a nie dzielić.
Z tej okazji wszystkim związanych z pracą przy grafice komputerowej życzymy ciągłej inspiracji, zapału i dużo cierpliwości :)

Trzeba zajrzeć!

Nasze mocne strony!

Nasza szkoła na YouTube
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
i jak było?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 69
Najnowszy użytkownik: Jagoda Kuznicka