Co symbolizują zwierzęta w szopce bożonarodzeniowej?
Każde dziecko potrafi bez problemu wymienić zwierzęta, które prawdopodobnie jako pierwsze powitały małego Jezusa. Były to: osioł, owca, baranek, bydlęta, a może jeszcze koń, gołąb, czy egzotyczny dla nas wielbłąd. Te zwierzęta są wszystkim dobrze znane, jednak nie każdy potrafiłby określić znaczenie ich obecności przy żłóbku Nowonarodzonego. Oczywiście wszystkie wspomniane zwierzęta są symbolami cech dobrych i złych, ale biorąc pod uwagę, że te otaczające małego Jezusa były idealne, warto zwrócić uwagę jedynie na ich dobre cechy.
Typowym mieszkańcem każdej szopki jest osioł. To zwierzę wielokrotnie pojawia się zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie. Według “Bestiarium chrześcijańskiego: zwierzęta w symbolice i interpretacji”, autorstwa Stanisława Kobielusa, osioł jest symbolem uporu, wytrwałości, cierpliwości, posłuszeństwa i pokory, a także pracowitości. Te cechy można odnieść do przyszłego postępowania Chrystusa, do Jego wytrwałości i uporu w wierze oraz posłuszeństwa i pokory wobec Ojca.Owca była prawdopodobnie najliczniej reprezentowanym gatunkiem, a to za sprawą okolicznych pasterzy, którzy przybyli powitać Dzieciątko. Symbolizuje ona łagodność, niewinność myśli oraz czystość dobrych serc. Obok owiec w stajence stały baranki. Ich obecność jest w pełni uzasadniona. Baranek to przecież symbol samego Chrystusa zmartwychwstałego i uwielbionego. Baranek oznacza również zapowiedź ofiary, jaką, 33 lata później, złożył Jezus za nas ” ludzi na krzyżu. Krowa, ze względu na wytwarzane mleko, jest symbolem Ziemi Karmicielki i płodności. Byk oznacza płodność, siłę i moc. Jezus karmi nas Swoim ciałem w Eucharystii, dając nam moc i siły do działania i umacniania się w wierze.
Koń symbolizuje pokorę, posłuszeństwo i siłę. Wysłane przez Boga konie uważano za przedstawicieli mocy anielskich; koń często występuje też w opisie Apokalipsy. Po przybyciu Trzech Króli w stajence pojawiły się wielbłądy. Są one utożsamiane z powściągliwością, pokorą i wytrwałością. Może narodzinom Pana towarzyszyła również gołębica, znak Ducha Świętego, pokoju i czystości.
Wydaje się, że zwierzęta obecne przy narodzinach Jezusa były przepowiednią Jego przyszłych losów i reprezentowały cechy, które świadczyły o wielkości Zbawiciela.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Ubezpieczenie

NNW Oddziały Przedszkolne

NNW Szkoła Podstawowa

Ogólne Warunki Ubezpieczenia - archiwum rar

Oświadczenie ogólne

Procedury bezpieczeństwa

Procedury bezpieczeństwa
- archiwum rar

Do Rodziców i Uczniów

Nasze mocne strony!

Nasza szkoła na YouTube


Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
i jak było?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 66
Najnowszy użytkownik: Anna Litwiniuk